Bayramdan Sonra Yeniden Güncellenecek! ATM’lerden Para Çekme ve Yatırma Sınırı Değişiyor

Yıllardır devam eden yüksek enflasyona rağmen, 200 liranın üzerinde yeni banknot basmayı reddeden siyasi iktidar, Türkiye’de dolaşımda olan fiziksel paralarsa büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olmaya devam ediyor.

Her ne kadar günlük alışveriş işlemlerinin büyük bölümü banka ve kredi kartlarına taşınmış olsa da, halihazırda nakit para ile işlem yapan milyonlarca vatandaş için mevcut şartlarda para çekme ve yatırma işlemleri bir işkenceye dönmüş durumda.

Bu durumun önüne geçebilmek amacıyla yılın ilk ayında birçok banka, günlük para çekme limitini 5 bin TL’den 10 bin lira seviyesine çekmişti. Buna karşın bazı bankalar, günlük limitlerini 20 bin TL’ye, bazıları ise yalnızca 7 bin 500 TL’ye sabitledi.

BANKALAR PARA ÇEKME LİMİTLERİNİ YENİDEN DEĞİŞTİRECEK

Çok sayıda banka için güncel olarak 10 bin lira şeklinde belirlenen sınır, yılın ilk çeyreğinde yaşanan enflasyonun ardından yeniden tartışma konusu oldu. Müşteriler, günlük işlemleri için mevcut limitlerin yetersiz olduğundan şikayet ederken, bu oranın üzerinde çekim yapılması halinde ise bankalar tarafından fahiş oranda komisyon kesintisi yapılıyor.

Seçim atmosferinin sona ermesiyle birlikte, birçok bankanın bayram sonrasında para çekme limitlerini 15 bin TL ile 20 bin TL seviyelerine yükselteceği öğrenildi. Buna karşın ekonomistler, bankalar tarafından atılan adımın yetersiz olduğuna dikkat çekerek, atılması gereken adımın yeni banknot basımı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir